تبلیغات
....::::آموزش کامپیوتر::::.... - راهنمای خرید کولر لپ تاپ

راهنمای خرید کولر لپ تاپ

نویسنده :سهیل صادقی
تاریخ:یکشنبه 29 اسفند 1389-10:10 ق.ظ

در این مقاله درباره علت مفید بودن یک کولر لپ تاپ و نحوه انتخاب یک کولر مناسب صحبت می کنیم.

وقتی که یک اتومبیل گرانقیمت لوکس می خرید حتما برای پارکینگ آن هم پیش بینی های لازم را خواهید کرد و نخواهید گذاشت اتومبیل شما در معرض آفتاب و باد و باران و گرد و خاك قرار گیرد به این ترتیب می خواهید از فرسودگی پیش از موعد یا صدمات ناخواسته جلوگیری كنید. درباره لپ تاپ هم این گونه است. اگر می خواهید لپ تاپ شما عمر مفید بیشتری داشته باشد كولر لپ تاپ یكی از گزینه هایی است كه درصدر توجه قرار خواهد گرفت.

اكثر لپ تاپ ها طوری طراحی شده اند كه كه گردش هوای مناسبی بین قطعات گرم آنها صورت نمی گیرد البته بخاطر طراحی فشرده یك لپ تاپ این امر تا حدودی اجتناب ناپذیر است. بنابراین لپ تاپ شما پیوسته دمای بالایی را تحمل می كند. حتی بیشتر لپ تاپ ها با اینكه پرسسور های كوچكتر و كند تری از یك كامپیوتر شخصی دارند باز هم گرمای زیادی تولید می كنند.  مشكل دیگری كه اكثر لپ تاپ ها دارند این است كه ورودی یا خروجی هوا یا هر دوی آنها در زیر لپ تاپ قرار دارد. و كافیست لپ تاپ را روی پای خود یا سطحی نرم قرار دهید تا مسیر گردش هوا مسدود یا محدود شود. و دمای لپ تاپ به شدت افزایش یابد كار كردن در چنین شرایطی سبب ری استارت های ناخواسته، هنگ كردن، كند شدن و همینطور كاهش عمر مفید آن می شود. چاره این مشكل استفاده از یك كولر لپ تاپ است. كولر لپ تاپ دارای فنی است كه تغذیه خود را از USB لپ تاپ می گیرد. این فن گردش هوای لازم را فراهم می كند تا گرما را از اطراف لپ تاپ شما دور كند. اگر لپ تاپ شما قدیمی است و فقط یك پورت USB دارد برای افزایش پورت می توانید از هاب USB استفاده كنید. البته بعضی از كولر های لپ تاپ خود دارای یك هاب USB هستند.

 

ویژگیهای معمول یك كولر لپ تاپ خوب به شرح زیر است:

  • ناپایداری لپ تاپ را كاهش می دهد.

  • برای تامین تغذیه فن خود از USB لپ تاپ استفاده می كنند.

  • احتیاج به باتری یا آداپتور ندارند.

  • معمولا 2 یا 3 فن برای اطمینان بیشتر دارد.

  • سر و صدای آن كم و حد اكثر 25.9 دسی بل است.

  • معمولاً از پلاستیك یا آلومینیوم ساخته می شود.

بعضی از آنها یك لایه نرم در قسمت پشتی دارند تا جابجایی و گرفتن لپ تاپ برای فرد با راحتی همراه باشد. چنین تركیبی برای كسانیكه عادت دارند لپ تاپ را روی پای خود قرار دهند خیلی راحت نیست. قبل از خرید كولر باید احتیاجات خود را بررسی كنید و ببینید لپ تاپ خود را بیشتر در چه شرایطی استفاده می كنید آیا هنگام استراحت و یا در رختخواب لپ تاپ خود را استفاده می كنید یا آنرا روی میز كار قرار می دهید آیا در هوای پر از گرد و خاك استفاده می كنید آیا آب و هوای محلی كه در آن با لپ تاپ كار می كنید بسیار گرم است.هر چه تعداد فن ها و قدرت آنها بیشتر باشد گرمای بیشتری را تهویه می كنند ولی به همان میزان هم سر و صدای بیشتری تولید می كنند و گرد و خاك بیشتری به سمت لپ تاپ شما هدایت می كنند. اگر از لپ تاپ خود برای تایپ یا گشت و گذار در اینترنت و چك كردن ایمیل ها استفاده می كنید و محیط اطراف شما خیلی گرم نیست شاید كمتر به روشن كردن فن لپ تاپ احتیاج پیدا كنید ولی اگر با آن بازی های كامپیوتری آنجام می دهید یا از نرم افزار های سنگینی استفاده می كنید بیشتر به فن احتیاج پیدا خواهید كرد. در چنین شرایطی اگر محیط اطراف شما هم پر از گرد و خاك است می توانید از كولر های مخصوصی كه برای اینگونه محیط ها طراحی شده است استفاده كنید. این كولر ها فن ندارند و در داخل خود یك سیال خنك كن دارند.

یكی دیگر از مواردی كه باید مورد توجه قرار گیرد زاویه ای است كه كولر لپ تاپ به لپ تاپ شما می دهد آیا در این زاویه و در مكان هایی كه از لپ تاپ استفاده می كنید LCD لپ تاپ شما قابل دیدن است. پیشنهاد بنده این است كه هنگام خرید كولر لپ تاپ خود را همراه داشته باشید و آنرا در این شرایط امتحان كنید.

علی یزدی مقدم


دانلود موزیک ، دانلود آهنگ جدید
دانلود فیلم