تبلیغات
....::::آموزش کامپیوتر::::.... - اگر می خواهید كامپیوتر بخرید ...

اگر می خواهید كامپیوتر بخرید ...

نویسنده :سهیل صادقی
تاریخ:سه شنبه 24 اسفند 1389-09:29 ق.ظ

  این مقاله یك راهنمای عمومی برای خرید كامپیوتر است. اجزای كامپیوتری كه می خواهید بخرید آخرین تكنولوژیها در آنها به كار رفته است. پس برای خرید كامپیوتر همه ما احتیاج به قدری مطالعه داریم به امید آنكه این مقاله مختصر به شما برای بهترین انتخاب كمك كند.

CPU

   برای CPU ها دو انتخاب اساسی بین سرعت و قیمت وجود دارد. مارك اینتل دارای كارایی خوبی است. اما در برابر آن AMD انتخاب خوبی است برای كسانی كه بودجه كمتری دارند. اما همیشه جنسی را كه از حد معمول بازار گرانتر است نخرید زیرا نسبت كارایی به قیمت مقدار زیادی افت می كند به عبارت دیگر به همان اندازه كه كه پول بیشتری می دهید قدرت CPU خریداری شده بیشتر نیست. اما اینكه چگونه بفهمیم كه خرید چه CPUای با چه سرعتی به صرفه است كافیست از چند فروشنده لیست قیمت بخواهیدمتوجه خواهید شد كه از یك سرعت خاص به بالا ناگهان قیمت به شدت بالا می رود ( كه البته این موقت است ) پس پول خود را بیهوده تلف نكنید. فاكتور دیگری كه برای  CPU ها مهم است حافظه پنهان یا cache memory آن است كه هر چه این مقدار بیشتر باشد CPU زمان كمتری را صرف نقل انتقال بیهوده اطلاعات می كند و علت آن این است كه این حافظه مستقیماً روی CPU قرار دارد البته توجه داشته باشید cache بالا برای مصارف حرفه ای مانند ساخت انیمشن بدرد می خورد پس در این مورد هم به قیمت توجه داشته باشید زیرا ممكن است در مصارف روزمره اختلاف آن خیلی محسوس نباشد.

 

حافظه

   میزان RAM برای كامپیوتر شما مهم است. برای كاركرد بهینه كامپیوتر باید به مقدار كافی RAM داشته باشید RAM علاوه بر مقدار حافظه یك فاكتور مهم دیگر هم دارد و آن سرعت باس آن است كه نشان می دهد اطلاعات با چه سرعتی می توانند به RAM منتقل شود نكته مهم دیگر این است كه در هنگام خرید مادربرد به تعداد اسلاتهای RAM (یا همان DIMM ) آن توجه داشته باشید تا به تعداد كافی موجود باشد تا در آینده امكان ارتقا حافظه سیستم وجود داشته باشد. این مخصوصاً زمانی بدرد می خورد كه به علت گرانی موقت RAM ( بازار ناپایدار كامپیوتر ) یا كمبود بودجه به طور موقت RAM كمتری خریداری می كنید و می خواهید در آینده به مقدار كافی به RAM سیستم خود اضافه كنید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه RAM اینجا را كلیك كنید.

 

HARD DRIVE یا دیسك سخت

   دو فاكتور برای انتخاب وجود دارد میزان حافظه یا حجم كه با واحد GB (گیگا بایت ) مقدار آن تعیین می شود و سرعت كه هر چه بیشتر باشد زمان كمتری برای خواندن و نوشتن روی HARD DRIVE لازم است. اكثر HARD DRIVE های امروزی بیشتر از مقدار بیشتر نیاز شما فضا در اختیارتان قرار می دهند. البته این بستگی به شما دارد كه چه نوع اطلاعاتی را بخواهید روی HARD DRIVE خود ذخیره كنید مثلاً اگر تعداد زیادی فیلم روی HARD DRIVE خود آرشیو كنید به فضای نسبتاً زیادی احتیاج دارید ولی برای اكثر مصارف خانگی فضای HARD DRIVE  های موجود بازار كه دارای قیمت مناسبی هم هستند بیش از نیاز فضا در اختیارتان قرار می دهد. یكی از عواملی كه در كارایی HARD DRIVE  شما تاثیر دارد این است كه به مقدار كافی حافظه cache داشته باشد.

 

OPTICAL DRIVES

   بیشتر كامپیوتر های فروخته شده امروزی دارای رایتر یا DVD هستند. اگر قصد دیدن فیلم با كامپیوتر را ندارید، بهتر است از DVD در برابر رایتر CD صرفنظر كنید. برای سی دی رایتر 3 سرعت ذكر می شود سرعت رایت (سرعت نوشتن اطلاعات ) ، سرعت ری رایت ( كه برای سی دی های با قابلیت چندین بار رایت استفاده می شود ) و سرعت خواندن اطلاعات. از درایوی استفاده كنید كه حداقل 40X سرعت رایت، 12X سرعت زی رایت و 40X سرعت خواندن اطلاعات و حداقل 2 مگابایت بافر داشته باشد.

 

 

 

كارت گرافیك

كارتهای گرافیك تقریباً هر 6 ماه تغییر می كنند و نوع پیشرفته تر و جدیدتر آن وارد بازار می شود كه قابلیتهای بیشتری برای بازی های كامپیوتری با گرافیك سطح بالا و قابلیتهای سه بعدی امروزی ساخته می شوند

نوع مطلب : آموزش سخت افزار دانلود موزیک ، دانلود آهنگ جدید
دانلود فیلم