تبلیغات
....::::آموزش کامپیوتر::::.... - فوت وفن های ویندوز ایكس پی

فوت وفن های ویندوز ایكس پی

نویسنده :سهیل صادقی
تاریخ:یکشنبه 21 فروردین 1390-09:00 ق.ظ ● پیدا كردن شكلك های فراری
هنگامی كه برای نخستین بار ویندوز ایكس پی را روی دستگاه خود نصب می كنید و ویندوز برای نخستین بار بالا می آید، شكلك های زیر روی میزتحریر دیده نمی شوند: 
My Computer, My Document، Internet Explorer,Network Places 
اگر می خواهید این شكلك های فراری را به سر جای خودشان برگردانید، یا اگر در آینده خواستید آن ها را از جلوی چشم تان دور كنید، این گام ها را طی كنید:
روی میزتحریر ویندوز (Desktop) كلیك راست بزنید و گزینه ی Properties را انتخاب كنید.
۲ در پنجره ای كه ظاهر می شود، به زبانه ی Desktop بروید و روی دكمه ی Customize Desktop… كلیك كنید.
۳ اكنون پنجره ی جدیدی باز شده است كه در بالای آن، چهار گزینه دیده می شود. كنار هر یك از این گزینه ها كلیك كنید تا شكلك مربوط به آن، روی میزتحریر ویندوز ظاهر شود.
۴ اگر از قیافه ی این شكلك ها راضی نیستید، روی تصویر آن ها در وسط همین پنجره كلیك كنید و سپس دكمه ی Change Icon… را در پایین آن بزنید. به این ترتیب می توانید قیافه ی جدیدی برای شكلك تعیین كنید.
● جست وجوی آسان تر
بخش جست وجوی (Search) ویندوز ایكس پی كمی عذاب آور است. اول از همه یك سگ انیمیشنی، همیشه مزاحم جست وجوی شماست و از آن مهم تر، پیش از وارد كردن عبارتی كه می خواهید روی آن جست وجو كنید، باید نوع فایلی را كه به دنبال آن می گردید نیز تعیین كنید. خوشبختانه می توانید از دست هر دوی این مشكلات خلاص شوید.
ابتدا به بخش جست وجو بروید (منوی شروع را باز كنید و روی Search كلیك كنید). برای فرستادن سگ مزاحم به دنبال نخود سیاه، روی این گزینه در انتهای گزینه های مربوط به جست و جو كلیك كنید: 
Change Preferences 
اكنون این گزینه را كلیك كنید تا دیگرسگ را نبینید: 
Without an animated screen… 
اما برای خلاص شدن از دست مراحل اضافی جست وجو، در همان صفحه روی چهارمین گزینه كلیك كنید: 
Change Files and Folders… 
سپس كنار گزینه ی دوم علامت بزنید.
● ساختن «نوار ابزار» شخصی
«نوار تكلیف» ویندوز (Taskbar) همان باریكه ی بلندی است كه در پایین میزتحریر ویندوز واقع شده است و دكمه ی شروع (Start) روی آن قرار دارد. نوار تكلیف به خودی خود ابزار سودمندی است اما می توانید با افزودن باریكه هایی دیگر، آن را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.
برای این كار، روی نوار تكلیف كلیك راست كنید و از فهرستی كه نمایان می شود گزینه ی Toolbars (نوار ابزار) را انتخاب كنید. به این ترتیب فهرست جدیدی ظاهر می شود كه حاوی تعداد زیادی باریكه ی (یا در واقع نوار ابزار) از پیش تعیین شده است.
با كلیك روی هر یك از گزینه های فهرست می توانید باریكه ی مربوط به آن را به نوار تكلیف اضافه كنید. اما مهم ترین بخش این فهرست، مربوط به آخرین گزینه ی فهرست (New Toolbar) است. با كلیك روی این گزینه، می توانید نوار ابزار جدیدی بسازید تا از طریق آن بتوانید به سرعت به هر پوشه، فایل یا نشانی وب دسترسی پیدا كنید.
اگر این گزینه را كلیك كنید، پنجره ی كوچكی باز می شود كه شبیه كاوشگر ویندوز (Explorer) است. در این پنجره، می توانید هر بخش یا پوشه ای از ویندوزتان را انتخاب كنید تا از این پس بتوانید به سرعت و از طریق نوار تكلیف به محتویات آن دست پیدا كنید.
اگر در همین پنجره، روی دكمه ی Make New Folder كلیك كنید، می توانید در هر جایی از ویندوزتان یك پوشه بسازید و سپس آن را به نوار تكلیف اضافه كنید. اكنون می توانید هر فایل و میان بر دلخواه را داخل این پوشه بیندازید تا از این به بعد، به سرعت و از طریق نوار تكلیف به آن دست یابید.
جالب این جاست اگر نوار تكلیف شما قفل نباشد (روی نوار تكلیف كلیك راست بزنید و علامت كنار گزینه ی Lock the Taskbar را بردارید)، می توانید نشان گر ماوس را روی نوار ابزار جدیدتان ببرید، دكمه ی ماوس را پایین نگه دارید و نشان گر را روی میزتحریر ببرید. اكنون با رها كردن دكمه ی ماوس، نوار ابزار شما به وسط صفحه می پرد. اكنون می توانید آن را به گوشه های صفحه نمایش بكشید تا مانند یك نوار تكلیف عمل كند. اكنون می توانید با زدن كلیك راست روی این نوار ابزار، ویژگی های آن را به دلخواه تغییر دهید.
● از بین بردن حباب های مزاحم
حتی كسانی كه فقط چند ساعت با ویندوز ایكس پی كار كرده اند، پیغام های حبابی (یا بالونی) ویندوز را می شناسند. همان هایی كه گاه و بی گاه داخل كادری زرد رنگ در گوشه ی سمت راست نوار تكلیف ظاهر می شوند و معمولاً پیغام های به دردنخوری نمایش می دهند. این پیغام ها برای كاربران حرفه ای ویندوز بسیار عذاب آورند و هیچ نكته ی جدیدی را به آن ها نمی گویند.
برای قطع كردن نمایش این پیغام ها باید سری به رجیستری ویندوز بزنید. پس برنامه ی ویرایشگر رجیستری را باز كنید (در بخش Run، عبارت Regedit را تایپ كنید) و به سراغ این بخش بروید: 
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced 
باز هم مثل هر شماره، این اخطار را می دهیم كه هنگام دست كاری كردن رجیستری كاملاً مراقب باشید. هر اشتباهی كه انجام دهید، می تواند آسیبی جدی به ویندوزتان برساند یا باعث از دست رفتن داده ها شود.
پس از این كه به بخش گفته شده رفتید، در نیمه ی سمت چپ پنجره ی ویرایشگر، كلیك راست بزنید و در فهرستی كه نمایان می شود، در بخش New، گزینه ی DWORD Value را انتخاب كنید. با این كار، گزینه ی جدیدی در پنجره ی سمت راست ایجاد می شود كه باید این نام را برای آن وارد كنید: 
EnableBalloonTips 
اكنون روی این گزینه ی تازه ساخته شده كلیك دوبل بزنید و مقدار صفر (۰) را برای آن تعیین كنید. ویرایشگر رجیستری را ببندید و ویندوز را شروع مجدد (Restart) كنید.
توجه داشته باشید كه با این كار، تمام پیغام های حبابی از كار خواهند افتاد، بنابراین ممكن است نیاز به تنظیم برخی گزینه های ویندوز داشته باشید. مثلاً اگر ویندوز را طوری تنظیم كرده باشید تا هر بار كه برنامه ی ارتقای (Update) جدیدی از مایكروسافت منتشر شد به شما خبر دهد، پیغام حبابی مربوط به آن هرگز نمایش داده نخواهد شد. بنابراین مجبورید به سراغ گزینه های ارتقای خودكار یا به عبارت دیگر Update Automatic بروید. یا هر چند وقت یك بار، خودتان برنامه های ارتقا را نصب كنید.
● پاك كردن اجزای مخفی ویندوز
اگر به دنبال راهی برای پاك كردن پیغام بر ویندوز (همان MSN Messenger قدیم) یا هر برنامه ی دیگری از ویندوز كه در بخش Add or Remove Programs دیده نمی شود هستید، باید راز مهمی را درگوشی به شما بگوییم. ویندوز، فهرستی از اجزای خود را داخل فایلی به نام sysoc.inf در این نشانی نگه می دارد:
C:WindowsInf
برخی از اجزای ویندوز (از جمله پیغام بر ویندوز) در بخش [components] این فایل، واژه ی Hide (مخفی) را در كنار خود دارند. برای این كه بتوانید چنین اجزایی را به راحتی از روی ویندوز حذف كنید، باید دستورالعمل مربوط به مخفی نگه داشتن آن ها را پاك كنید.
برای این كار، ابتدا باید كاری كنید كه كاوشگر ویندوز، بتواند فایل های مخفی را نیز نمایش دهد. احتمالاً با شیوه ی انجام دادن این كار آشنا هستید ولی دوباره گفتن آن ضرر ندارد. در كاوشگر ویندوز به منوی Tools بروید و روی Folder Options كلیك كنید. سپس به زبانه ی View بروید و كنار این عبارت علامت بزنید: 
Show hidden files and folders 
هم چنین علامت كنار این عبارت را نیز بردارید: 
Hide protected operating system files (Recommended) 
پس از كلیك روی دكمه ی OK، می توانید به سراغ پوشه ی Inf بروید. این پوشه داخل پوشه ی Windows قرار دارد (در همان گردونه ای كه ویندوز روی آن نصب است). در داخل این پوشه، فایل sysoc.inf را پیدا كنید و آن را با كلیك دوبل باز كنید. در صفحه ای كه نمایش داده می شود، این خط را پیدا كنید: 
msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,۷ 
اكنون كافی است كه واژه ی hide را از داخل این خط پاك كنید. دقت كنید كه نباید به كاماهای دوطرف این واژه كاری داشته باشید. فایل را ذخیره (Save) كنید و سپس ببندید. اكنون می توانید از طریق پانل كنترل به سراغ برنامه ی Add or Remove Programs بروید و در سمت چپ پنجره ی آن، روی این دكمه كلیك كنید: 
Add/Remove Windows Components 
پس از چند لحظه، فهرستی از اجزای ویندوز ظاهر می شود كه برنامه ی پیغام بر ویندوز نیز باید در میان آن ها باشد. با این روش می توانید هر یك از اجزای مخفی ویندوز را پاك كنید. البته توجه داشته باشید كه در بسیاری از نسخه های ویندوز ایكس پی، با زبان خوش و بدون دعوا هم می توانید چنین اجزایی را حذف كنید. پس ابتدا به سراغ دكمه ی Add/Remove Windows Components بروید و اگر برنامه ی مورد نظر شما در فهرست آن نبود، به زور متوسل شوید!
● نمی خواهم برای مایكروسافت گزارش بفرستم!
حتماً تا به حال با مشكلی برخورد كرده اید كه باعث از كار افتادن موقت ویندوز می شود. اگر این ایراد برای ویندوز ناشناس باشد، كادری نمایش می دهد كه از شما می خواهد گزارش آن اشكال را برای مایكروسافت بفرستید.
معمولاً كسی حال و حوصله ی مرتبط شدن به اینترنت و فرستادن گزارش را ندارد. اگر شما هم از جمله ی این اشخاص هستید، می توانید به سادگی این قابلیت را غیرفعال كنید. برای این كار، به بخش Run بروید و برنامه ی Msconfig را اجرا كنید. سپس به زبانه ی Services بروید و علامت كنار این عبارت را بردارید: 
Error Reporting Service 
با این كار، از دفعه ی بعدی كه ویندوز شما آغاز به كار كند، هرگز چشم تان به جمال كادر گزارش اشكال روشن نخواهد شد.
● دست كاری در فهرست Send To
حتماً می دانید كه با زدن كلیك راست روی هر فایل، پوشه یا سند، و انتخاب گزینه ی Send To، می توانید آن سند را به مكان یا برنامه ی دلخواه خود بفرستید. خوشبختانه به راحتی می توانید برنامه یا مكان دلخواه خود را به گزینه های این فهرست اضافه كنید. برای این كار، كافی است به پوشه ی Windows و سپس Send To بروید و میان بْری از هر برنامه یا مكان دلخواه خود را به داخل آن بیندازید. از این پس، این گزینه ی جدید نیز در فهرست Send To نمایان خواهد شد.
● قابلیت پُركردن خودكار، در خط فرمان
بعید است در بین كسانی كه از خط فرمان (Command Prompt) ویندوز استفاه می كنند، آدم تنبلی پیدا شود. اما اگر بخواهید قابلیت پْركردن خودكار (Auto Complete) را در خط فرمان فعال كند، باید این كارها را انجام دهد.
▪ برنامه ی ویرایشگر رجیستری را اجرا كنید و به این بخش از رجیستری بروید: 
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoft
Command Processor 
در پنجره ی سمت راست، روی CompletionChar كلیك راست بزنید و گزینه ی Modify را انتخاب كنید. مقدار آن را برابر ۹ قرار دهید و پنجره را ببندید. پس از این كه كامپیوتر را دوباره بوت كردید، از این پس هر بار كه در خط فرمان ویندوز سرگرم كار هستید، عبارت cd و در پس آن حرف اول پوشه ای را كه می خواهید به آن دسترسی پیدا كنید تایپ كنید و سپس كلید Tab را بزنید. با این كار، اولین پوشه (یا دایركتوری) كه با آن حرف شروع می شود به طور خودكار نمایان می شود. اگر به فشردن كلید Tab ادامه دهید، سایر پوشه ها و فایل هایی كه با این نام آغاز می شوند نیز به ترتیب نمایش داده می شوند. بنابراین مجبور نیستید تمام نام فایل یا پوشه را تایپ كنید. البته این كار روی فرمان های مختلفی هم چون rd و copy نیز كار می كند.
● اخطار اولیه
خیلی از كاربران كامپیوتر، از یك دستگاه به طور اشتراكی استفاده می كنند. بعضی ها هم به دوستان شان اجازه می دهند كه با كامپیوترشان حسابی سر و كله بزنند. حتا ممكن است رییس یك شركت بخواهد قوانین خاصی را به كاربران كامپیوترهای شركت گوشزد كند. در هر حال چاره ی كار افزودن یك یادداشت به صفحه ی آغازین ویندوز است.
برای این كار، پیغام مورد نظرتان را داخل یك برنامه ی واژه پرداز ( مثلاً Word یا Notepad) بنویسید و سپس این گام ها را طی كنید:
۱ برنامه ی ویرایشگر رجیستری را باز كنید.
۲ كاربران ویندوز ایكس پی، به این جا بروند : 
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoft
WindowsNTCurrentVersionWinlogon 
▪ كاربران ویندوزهای ۹۵، ۹۸ و هزاره نیز باید به این جا بروند: 
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoft
WindowsCurrentVersionWinlogon 
 ۳ اكنون گزینه ی LegalNoticeText را در سمت راست پنجره پیدا كنید و روی آن كلیك دوبل بزنید. با این كار كادری نمایان می شود كه می توانید نوشته ی اخطارآمیزتان را در بخش Value data وارد كنید. با كلیك روی دكمه ی OK، پنجره را ببندید.
۴ اگر می خواهید پنجره ی اخطار شما، عنوانی هم داشته باشد، به سراغ گزینه ی LegalNoticeCaption بروید و روی آن كلیك دوبل كنید. مانند حالت قبل، عنوان دلخواه تان را نیز وارد كنید و سپس پنجره را ببندید.
 
 ماهنامه کامپیوتری و اینترنتی کاربر 

نوع مطلب : ویندوز xp دانلود موزیک ، دانلود آهنگ جدید
دانلود فیلم